Daleko gledajući u istoriju ljudi su razmišljali kako da kuća koju grade bude zimi toplija a leti hladnija, tj. toplotno konforna. Ovaj problem je proučavao Sokrat, grčki filozof pre 2500god. U literaturi ovo istraživanje je poznato pod nazivom „Sokratova kuća“ (eng. Socratic House). U osnovi Sokratovog razmatranja nalazi se uticaj kretanja Sunca na oblik, izgled i konstrukciju kuće.
Kod nas se pojam „Sokratova kuća“ može vezati za arhitekturu Lepenskog vira, koja je nastala u doba neolita – znatno pre pomenute Sokratove ideje. Naime, izgled kuća na Lepenskom viru veoma liči na Sokratovu kuću. Takve kuće mogu postati uzor za savremena rešenja niskoenergetskih zgrada u koje bi se uklopile nove tehnologije i materijali, pošto obezbeđuju konfor uz minimalan utrošak energije za grejanje i klimatizaciju.
Danas energetski efikasna kuća može se smatrati ona kuća koja troši manje energije od normalne kuće. Postoji pet glavnih kategorija:
- niskoenergetske kuće (eng. Low Energy House)
- pasivne kuće (eng. Passive House, Ultra-low Energy House)
- kuće nulte energije (eng. Zero-energy House or Net Zero Energy House)
- autonomne kuće (eng. Autonomous Building, house with no bills)
- kuće s viškom energije (eng. Energy Plus House)
Niskoenergetske kuće (eng. Low Energy House)
Generalno niskoenergetska kuća je bilo koji tip kuće koji koristi manje energije od obične kuće. Po pravilu kod nje je visok nivo insolacije, ugrađeni su kvalitetni prozori, dobra termoizolacija pa se time smanjuje količina energije koja je potrebna za grejanje i hlađenje. Nekad se one opremaju i solarnim kolektorima, tehnologijama za reciklažu toplote iz vode koja je korišćena za tuširanje ili pranje sudova,…
Ne postoji globalno prihvaćena definicija niskoenergetske kuće. Zbog velikih varijacija u nacionalnim standardima, niskoenergetska kuća napravljana po standardima jedne države ne mora biti niskoenergetska po standardima druge države.
Pasivne kuće (eng. Passive House, Ultra-low Energy House)
Pasivna kuća je kuća koja troši veoma malo energije tako da je moguće živeti u njoj bez tradicionalnih sistema grejanja. Potreba za energijom za hlađenje i za grejanje ne prelazi 15kWh / m² godišnje. Ukupna potrošnja energije (energija za grejanje i hlađenje prostorija, topla voda i struja) ne sme biti veća od 42 kWh/m2 godišnje. To je oko 10 puta manje od običnih zgrada.
Troškovi gradnje pasivne kuće su u prošlosti bili znatno veći od troškova gradnje normalne kuće, ali s razvojem tehnologija i većom potražnjom za specijalno dizajniranim građevinskim komponentama cena izgradnje je sad znatno manja nego što je bila.
Kuće nulte energije (eng. Zero-energy House or Net Zero Energy House)
Kuća s nultom energetskom potrošnjom i nultom emisijom ugljen-dioksida godišnje naziva se kuća nulte energije. Nulta energetska potrošnja znači da bi kuća nulte energije mogla biti nezavisna od energetske mreže, ali u praksi to znači da se u nekim periodima energija dobija iz energetske mreže, a u ostalim periodima se vraća u energetsku mrežu. Kuće nulte energije zanimljive su i zbog zaštite životne sredine jer ispušta vrlo malo gasova koji izazivaju efekat staklene bašte.
Autonomne kuće (eng. Autonomous Building, house with no bills)
Autonomna (nezavisna) kuća je zamišljena da normalno funkcioniše nezavisno od infrastrukturne podrške. Prema tome nama priključaka na mrežu za distribuciju električne energije, vodovod, kanalizaciju, PTT mrežu,… Autonomna kuća je mnogo više od energetski efikasne kuće.
Kuće s viškom energije (eng. Energy Plus House)
Kuća s viškom energije je kuća koja u proseku tokom cele godine proizvede više energije koristeći obnovljive izvore energije nego što je uzme iz spoljašnjih sistema. Ovo se postiže upotrebom malih generatora električne energije, niskoenergetskih tehnika gradnje poput pasivnog solarnog dizajna kuće, pažljivog izbora lokacije za kuću.
Energetska efikasnost je vrlo važna a u budućnosti će biti još i važnija. Da bi se postigla energetska efikasnost moramo se prilagoditi novim izvorima energije i novim načinima štednje energije. Energetski efikasne kuće su samo jedan deo u globalnoj energetskoj efikasnosti. Trenutno na svetu postoji vrlo mali broj energetski efikasnih kuća. Donošenjem odgovarajućih građevinskih zakona sve će nove građevine u budućnosti morati da poštuju načela energetske efikasnosti.
Milica Obućina MArch